Bezúčelová pôžička
Pôžičky a úvery

Bezúčelová pôžička

Ako bezúčelová pôžička sa označuje taký druh úveru, kde si dokážete požičať peniaze bez toho, aby ste museli poskytovateľovi dokladovať, ako ste ich použili alebo ako ich chcete použiť. Ide o jeden z najviac rozšírených typov finančných produktov a to tak v prípade bánk, ako aj v prípade nebankových subjektov. Rozdiel medzi nimi je ale veľký.

Na čo všetko možno bezúčelovú pôžičku využiť

Vzhľadom k pomenovaniu tohto úveru je zrejmé, že využitie peňazí z bezúčelovej pôžičky je možné prakticky na čokoľvek a to bez toho, aby ste to museli doložiť.

Najčastejšie sa tieto pôžičky využívajú ako doplnok k väčšiemu úveru na bývanie alebo k hypotéke a to vtedy, ak je výška týchto úverov nedostatočná pre reálne náklady, no vďaka hodnote nehnuteľnosti si už žiadateľ nemôže požičať viac. Veľmi často sú pôžičky využívané aj na menšie rekonštrukcie nehnuteľností alebo na zariadenie si bývania.

Medzi ďalšie možnosti patrí prefinancovanie kúpy auta, prefinancovanie dovolenky alebo svadby či investovanie do nejakých medicínskych zákrokov alebo darčekov. V niektorých prípadoch môže ísť aj o pomoc so začiatkom podnikania pre živnostníkov.

Bankové bezúčelové úvery a pôžičky

Bankové bezúčelové úvery a pôžičky

Absolútna väčšia žiadateľov hľadá produkt bezúčelová pôžička v bankách. Ide o základný typ úveru, ktorý majú vo svojej ponuke prakticky všetky banky u nás, či už ide o tie najväčšie značky typu VÚB, SLSP alebo ČSOB, alebo o menšie banky fungujúce online.

Tu je ponuka najviac využívaných bezúčelových úverov:

Povolené prečerpanie: Tento úver sa nazýva niekedy aj ako kontokorentný a ide technicky o možnosť ísť na vlastnom osobnom účte „do mínusu“. Môžete z neho vyčerpať teda viac, ako tam reálne máte, či už v podobe výberu z bankomatu alebo platby platobnou kartou niekde v obchode. Väčšina bánk poskytuje prečerpanie od 300 do 3 000 €.

Kreditná karta: Veľmi využívaným bankovým produktom sú aj kreditné karty. V ich prípade vám požičajú až do 5 000 €, v závislosti od výšky vášho príjmu. Kreditná karta môže tiež slúžiť ako železná rezerva, pričom jej výhodou je, že od 30 až 60 dní máte bezúročné obdobie. Ak vyčerpané peniaze dovtedy vrátite, neplatíte úrok.

Malá splátková pôžička: Niektoré banky, napríklad mBank alebo Poštová banka, môžu ponúkať aj menšie spotrebiteľské pôžičky a to obvykle do výšky 1 000 €. Ide o úvery, ktoré sú splácané klasicky mesačným splátkovým kalendárom, pričom majú zvýhodnený úrok a v rámci niektorých reklamných kampaní sú dostupné aj bezúročne.

Spotrebiteľský úver: Až do 30 000 €, prípadne v niektorej banke aj o niečo viac, si môžete požičať cez bežný spotrebný úver. V tomto prípade ide o strednodobý typ úveru, kde býva splatnosť od 1 do 8 rokov, čo znamená, že aj pri väčšej sume máte stále prijateľnú výšku mesačnej splátky. Takéto úvery sú určené na financovanie väčšej investície.

Nebankové bezúčelové pôžičky a úvery

Čo sa týka nebankových bezúčelových pôžičiek, aj tu je ponuka pomerne široká, no oveľa viac treba pozerať na ich výhodnosť, najmä na výšku úroku a % RPMN.

Najviac preplatíte menšie a rýchle bezúčelové pôžičky, napríklad ako sú pôžičky cez SMS alebo internet, ktoré sú poskytované do 300 až 500 €. Naopak, pri pôžičkách z väčších a známejších nebankových spoločností typu Cetelem, Homecredit a podobne, sú parametre a podmienky pôžičiek už veľmi podobné klasickým spotrebným a bankovým úverom.

Tu sú časté typy nebankových bezúčelových pôžičiek:

  • spomínané malé alebo mini pôžičky, ktoré sa poskytujú do 500 € a splácajú sa jednorazovo na konci splatnosti, tá býva obvykle do 30 dní
  • menšie spotrebiteľské pôžičky cez internet alebo SMS s výškou do 2 000 €, v tomto prípade už ide o riadne splátkové úvery splácané každý mesiac
  • väčšie spotrebiteľské pôžičky, napríklad do 10 000 €, ktoré sa poskytujú za prísnejších podmienok a je potrebné dokladovať typ príjmu a jeho výšku
  • riadne spotrebiteľské úvery poskytované až do 25 000 €, ktoré majú charakter strednodobých úverov a ich splatnosť býva od 12 do 96 mesiacov
Pôžička bez dokladovania

Podmienky pre získanie bezúčelovej pôžičky

Základným predpokladom na získanie bezúčelovej pôžičky je dovŕšiť vek 18 rokov a mať dostatočný príjem. Za príjem sa považuje spravidla príjem z pracovného pomeru, či už ide o pomer na dobu určitú alebo neurčitú, prípadne príjem z podnikania.

Okrem toho, že musíte mať príjem, je dôležitá aj jeho výška. Tá ovplyvňuje to, koľko si môžete požičať, nakoľko výška samotnej pôžičky zas korešponduje s výškou splátky. V prípade, ak by ste si chceli požičať viac, ako máte príjem, môžete to v niektorých bankách alebo nebankovkách riešiť aj s využitím spoludlžníka alebo ručiteľa.

Nemenej dôležitou podmienkou je aj bonita a finančná minulosť. Tu sa pozerá na dve oblasti. Prvou je, či ste mali v minulosti nejaké problémy so splácaním predošlých úverov a ak áno, o ako veľké problémy išlo. Druhou oblasťou je aktuálna bonita, kde poskytovateľ bezúčelovej pôžičky sleduje napríklad aj to, či nie ste aktuálne v exekučnom konaní.

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní bezúčelových pôžičiek

Veľký výber bezúčelových úverov nahráva ich dostupnosti a širokému spektru parametrov, no zároveň to zneprehľadňuje hľadanie a voľbu najlepšieho možného úveru.

Preto treba už pri výbere porovnávať parametre pôžičiek:

  • v prvom rade sledujte úrok a percento RPMN, čo je parameter, ktorý obsahuje všetky ďalšie poplatky a náklady spojené s vyplatením a splácaním úveru
  • zároveň venujte čas porovnaniu administratívnych náležitostí, napríklad tomu, koľko dokumentov potrebujete na vybavenie úveru a ako doložíte príjem
  • sledujte samozrejme aj limit na úver a dobu splácania, tu sú veľké rozdiely najmä medzi bankami a nebankovými pôžičkami, záleží to aj od sumy
  • porovnajte si aj možnosti predčasného splatenia a mimoriadnych splátok, či sú možné a ak áno, či sú spojené s poplatkami, ktorí ich môžu predražiť

S porovnaním a výberom naozaj najlepšej bezúčelovej pôžičky vám môžu pomôcť aj online porovnávače a kalkulačky. V nich na základe zadaných parametrov nájdete všetky aktuálne ponuky a môžete si vybrať bezúčelový úver presne podľa vašej predstavy.