Pôžičky a úvery

Pôžička pred výplatou

Máte krátko do výplaty a potrebujete si požičať menší obnos peňazí, no čo najrýchlejšie? Riešením, po ktorom siaha pomerne veľa ľudí, sú pôžičky pred výplatou. Najčastejšie ich poskytujú nebankové spoločnosti, no ak máte napríklad účet v banke, môžete si na ňom zriadiť povolené prečerpanie, je ideálne ako železná rezerva.

Kde nájsť pôžičky pred výplatou

Čo sa týka pôžičiek pred výplatou, štandardne ich poskytujú nebankové spoločnosti a hoci je ponuka už menšia, ako v minulosti, najrýchlejšie ich nájdete online.

Za týmito pôžičkami sú buď poskytovatelia známejšieho mena, ktorý ich môžu ponúkať ako expresné alebo malé pôžičky, obvykle aj nad 1 000 €, prípadne špecializované nebankové spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na konkrétny typ a druh úveru, napríklad na SMS či online pôžičky rádovo do niekoľko stoviek € a so splatnosťou do 30 dní.

Čo sa týka bánk, v ich prípade môžete ako rýchlu finančnú injekciu pred výplatou využiť spomínané povolené prečerpanie, odborne nazývané aj kontokorent. Viete si ho vybaviť aj na počkanie priamo v banke, najmä vtedy, ak vám na účet v banke chodí výplata dlhodobo a pravidelne. Kontokorent máte navyše k dispozícii už na stálo.

Najčastejšie parametre pôžičiek pred výplatou

Najčastejšie parametre pôžičiek pred výplatou

Pokiaľ ide o parametre pôžičiek poskytovaných pred výplatou, vzhľadom na to, že sa jedná prevažne o nebankové úvery, treba im venovať zvýšenú pozornosť. Týka sa to nielen tých charakteristík, ktoré súvisia s výškou úveru, ale najmä s úročením.

Koľko a na ako dlho si viete požičať? Tu sú odpovede:

Úverový limit: Ako úver pred výplatou sú najviac využívané krátkodobé a menšie pôžičky, rádovo od 30 do 350 až 500 €. Je to preto, že práve takéto menšie sumy si ľudia, ktorým chýba nejaká hotovosť do výplaty, požičiavajú najviac. Výnimkou sú väčšie spotrebiteľské úvery od overených nebankoviek, kde môžete získať aj 2 000 €.

Spôsob splácania: Pôžičky pred výplatou sú špecifickým úverovým produktom, kde je veľmi dôležitý aj spôsob splácania. Zvlášť pri menších úveroch do 500 € sa pôžička nespláca tak, ako klasické úvery, čiže mesačnými splátkami, ale práveže jednorazovo a to na konci doby splácania. Vtedy vrátite požičanú istinu navýšenú o nejaký úrok.

Doba splatnosti: Rýchle a malé online alebo SMS úvery majú dobu splatnosti rádovo v niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch, obvykle do 1 až 3 mesiacov, aj podľa toho, aký je spôsob splácania. V prípade riadnych spotrebiteľských pôžičkách je splatnosť už o niečo dlhšia, v tomto prípade si viete požičať aj na rok, prípadne na viac.

Úrok: Určite nie posledným dôležitým parametrom je aj výška úroku, čiže úroková sadzba, ktorou je úver úročený. Čím rýchlejšie a jednoduchšie si úver vybavíte, tým bude úrok zvyčajne vyšší, niekedy sa môže stať, že pôžičku preplatíte aj o polovicu a za krátky čas. Pri väčších úveroch však býva úrok do 10 %, všímajte si ale aj RPMN.

Podmienky na získanie pôžičky pred výplatou

Aby ste mohli získať pôžičku pred výplatou, musíte splniť niekoľko základných podmienok. To platí nielen v prípade banky, ale aj úveru z nebankových spoločností.

Základnou podmienkou je mať vek od 18 rokov, spolu s tým treba samozrejme mať aj spôsobilosť na právne úkony. Druhou podmienkou je, aby ste mali stály typ príjmu a to bez ohľadu na to, či si požičiavate malú pôžičku cez telefón a internet, alebo úver, ktorý bude na niekoľko stoviek €. Doba, kedy sa dalo požičať bez príjmu, je preč.

Medzi ďalšie dôležité podmienky na získanie patria:

  • pravidelnosť príjmu, obvykle pri príjmu z brigády alebo dočasného pomeru vám nebude stačiť takýto príjem ako doloženie vašej finančnej bonity
  • dostatočná výška príjmu, v tomto ohľade ide najmä o to, aký je priemerný hrubý príjem za mesiac, od neho sa potom vypočíta úverový limit
  • finančná minulosť, čiže to, či ste v minulosti vedeli splatiť svoje pôžičky bez omeškania alebo nejakých problémov, overujú sa úverové registre
  • aktuálna finančný situácia, čiže či nemáte nejaké nesplatené úvery, či nie ste v omeškaní so splácaním alebo nebodaj či nemáte exekúciu

Bez viazanosti a ručenia, ale s možnosťou poistenia

Obzvlášť v prípade, ak žijete od výplaty do výplaty, by ste mali začať v prípade týchto pôžičiek uvažovať o možnosti poistenia schopnosti ich splácania. Ide o poistenie, ktoré za vás bude istú dobu hradiť splátky v prípade, ak zostanete bez vášho príjmu. Rýchla pôžička pred výplatou vás tak nezaťaží v prípade neočakávaných situácii.

Takéto situácie nastávajú nielen v prípade prepustenia z práce, ale aj vtedy, ak sa vám stane úraz a vy budete dlhšiu dobu na PN. Poistenie si viete dojednať tak k bankovým, ako aj k nebankovým pôžičkám, pričom obvykle tvorí len malé percento z objemu poskytnutých finančných prostriedkov. Poistenie potom kryje výpadok až na celý rok.

Podľa toho, o akú sumu pôjde alebo kde si ho vybavíte, môže za vás poistenie zaplatiť 6 až 12 splátok, v niektorých prípadoch celý zostatok úveru. Plusom je, že väčšina týchto úverov je bez viazanosti a nutnosti mať ručiteľa, čo zjednoduší ich vybavenie.

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní pôžičiek pred výplatou

Pôžičky pred výplatou sú segmentom, ktorý bol v minulosti z pohľadu veriteľov veľmi zaujímavý, nakoľko tieto typy úverov mali najvyššie úročenie a výnos.

Dnes je situácia už lepšia, no aj tak pri výbere zvažujte:

  • parametre úveru a to, či poskytovateľ pôžičky vie požičať dostatočný objem prostriedkov, ktoré potrebujete, aby ste si nemuseli požičiavať znova
  • spôsob splácania a splatnosť úveru, je rozdiel, ak si požičiate jednorazovo a budete úver splácať viac mesiacov, alebo ak ho máte vrátiť naraz celý
  • výšku úroku a poplatkov, ktoré súvisia s úverom, čo veľmi dobre vyjadruje parameter RPMN, v tomto prípade sú na tom najhoršie rýchle mini pôžičky
  • možnosť predčasného splatenia a poplatky, ktoré sú spojené s predčasným splatením, niektoré pôžičky pred výplatou sa predčasne nedajú splatiť

Aj keď nie je výber týchto úverov taký veľký, ako v minulosti, stále si môžete nájsť na trhu zaujímavé ponuky. Ak by ste si chceli všetky pôžičky pred výplatou porovnať naraz a čo najviac prehľadne, vyskúšajte overené online kalkulačky a porovnávače.